Forum Gospodarcze”Berlin-Wielkopolska 2010″

Forum Gospodarcze”Berlin-Wielkopolska 2010″
„Silni partnerzy – silne klastry – silne regiony” pod takim hasłem rozpoczęło się w Berlinie jednodniowe polsko-niemieckie Forum Gospodarcze „Berlin-Wielkopolska 2010“. Głównym celem spotkania jest połączenie sił i potencjałów obu regionów w obliczu wyzwań związanych z dotykającą regiony coraz silniej globalną konkurencją. W Forum uczestniczą także przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Głównym tematem forum są technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) oraz wzornictwo i związana z tymi branżami współpraca międzynarodowa klastrów/ Forum skupia się także na wymianie doświadczeń, odbywającej się na zasadzie procesu „obustronnej nauki”. Przygotowania forum podjęły się Administracja Senatu ds. Gospodarki, Technologii i Kobiet wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w ramach sieci Partnerstwa Odry.

Duże zainteresowanie intensyfikacją współpracy pomiędzy regionami wykazali obecni na Forum przedstawiciele gospodarki, nauki i polityki. Ponad 150 uczestników z Wielkopolski oraz Berlina i Brandenburgii wyraziło potrzebę doinformowania ich o strategiach, trendach i działaniach podejmowanych w obu regionach oraz chęć dyskusji o możliwościach współpracy. Chcą oni wspierać proces intensyfikacji współpracy w zakresie realizacji wspólnych projektów. Obok przedsiębiorców i polityków także przedstawiciele uniwersytetów, centrów wspierania technologii. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Branżowego Punktu Kontaktowego oraz Wielkopolskiego Klastera Teleinformatycznego.

Obecnie ponad 80% wszystkich innowacji w Niemczech jest związanych z technikami informacyjnymi a 40% wzrostu produktywności w Europie spowodowanych jest rozwiązaniami IT. W regionie Berlina i Brandenburgii działa około 5.000 firm IT, zatrudniających ponad 50.000 pracowników, które generują roczne przychody o wartości 11,3mld EUR. Współpraca w branżach Future Internet i Green IT zasługuje więc na szczególną uwagę. Zastosowanie energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych czy maszyn i urządzeń oraz wykorzystanie technologii informacyjnych w całym cyklu życia produktu – od jego produkcji do utylizacji – to aspekty, na które będzie się kładło coraz większy nacisk.

Obie strony, zarówno polska, jak i niemiecka, liczą na pogłębienie współpracy.