Wiadomości
17 sierpnia 2010 roku została zakończona instalacja nowego optycznego systemu transmisji DWDM firmy ADVA Optical Networking na własnych liniach światłowodowych  sieci PIONIER w relacji Elbląg – Braniewo – Gronowo. W ten sposób otwarto możliwość połączenia sieci PIONIER z siecią naukową w Rosji (Obwód Kaliningradzki). W chwili obecnej dostępny jest jeden kanał optyczny 10 Gbit/s.
Jednym z najważniejszych elementów sieci PIONIER są istniejące i planowane bezpośrednie łącza światłowodowe do operatorów zagranicznych. Za pomocą tych łącz możliwe jest tanie i szybkie bezpośrednie dojście do głównych węzłów wymiany Internetu np. we Frankfurcie nad Menem oraz połączenia z sieciami naukowymi innych krajów. Takie łącza istnieją na granicy z Niemcami (Słubice – połączenie z siecią DFN, Gubin, Kołbaskowo), Czechami (Cieszyn – połączenie z siecią CESNET), Słowacją (Zwardoń – połączenie z siecią SANET) oraz Ukrainą (Hrebenne – połączenie z siecią UARNET i URAN).

W połowie sierpnia tego roku sieć PIONIER rozszerzyła swój zasięg także na północny-wschód. 17 sierpnia 2010 roku zakończona została bowiem instalacja nowego optycznego systemu transmisji DWDM firmy ADVA Optical Networking na własnych liniach światłowodowych  sieci PIONIER w relacji Elbląg – Braniewo – Gronowo. W ten sposób otwarto możliwość połączenia sieci PIONIER z siecią naukową w Rosji (Obwód Kaliningradzki). W chwili obecnej dostępny jest jeden kanał optyczny 10 Gbit/s.

19 sierpnia br. uruchomiona została natomiast transmisja 1 Gbit/s pomiędzy siecią PIONIER a białoruską siecią naukową BASNET. W tym celu wykorzystano bezpośrednie połączenie światłowodowe sieci PIONIER i sieci Beltelecom zrealiowane w Kuźnicy na granicy z Białorusią.
Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
Sieć PIONIER