Wiadomości
Po raz czwarty zapraszamy na Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week). Od 12 do 16 marca 2012 roku odbędzie się dziewięć wykładów wybitnych specjalistów z wiodących ośrodków krajowych oraz koncert, na który zaprasza Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współorganizatorami imprezy są Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Transmisję „na żywo” z tego wydarzenia przeprowadzi PCSS.
Celem Tygodnia Mózgu jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz budowanie społecznej świadomości na temat znaczenia badań nad układem nerwowym.  Przez 5 dni wybitni specjaliści będą odkrywali tajemnice naszego mózgu, podejmując zagadnienia filozoficzne, neurologiczne, chirurgiczne, informatyczne i biologiczne. Będzie także okazja do zajrzenia do wnętrza mózgu, a także zastanowienia się nad jego ograniczeniami i zagadkami.

Wykładowcy, wspólnie z uczestnikami, podejmą próbę odpowiedzenia na pytania: czy wolna wola jest iluzją, czy wygramy walkę z guzami mózgów, jak ustrzec się przed udarami mózgu, czy zegar biologiczny jest naszym sprzymierzeńcem, jakie mamy technologie usprawniające komunikację mózg-komputer, czy można odnaleźć "piątą klepkę" zaglądając do mózgu, sztuczny neuron, sztuczne życie - w czym mogą nam pomóc i czy maszyna może myśleć?

Transmisję „na żywo” ze wszystkich spotkań przeprowadzi PCSS, realizowaną z wykorzystaniem Platformy naukowej interaktywnej telewizji HD w sieci PIONIER.

Codziennie odbywać się będą dwa wykłady, pierwszy o godz. 17.00, drugi o godz. 18.00.
Szczegółowy plan wykładów dostępny jest tutaj.

Po zakończeniu konferencji będzie możliwość ponownego obejrzenia lub pobrania materiałów wideo. Osoby zainteresowane, które nie brały udziału w poprzedniej edycji Tygodnia Mózgu, zachęcamy do zapoznania się z materiałami archiwalnymi.

Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
Transmisje z wydarzeń