Transmisja strumieniowa live UHDTV 3D 60p na odległość 2 tys. km

Transmisja strumieniowa live UHDTV 3D 60p na odległość 2 tys. km
Podczas konferencji TERENA Networking Conference odbywającej się w Maastricht (Holandia) w dniach 3-6 czerwca 2013, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wspólnie z SURFNet, Uniwersytetem Twente oraz firmą CIENA zaprezentowało możliwości zdalnej kontroli robota ze sprzężeniem zwrotnym oraz z podglądem obrazu wideo w wysokiej rozdzielczości. Była to również pierwsza w Europie transmisja 4K 3D 60p live na odległość ok. 2 tys. kilometrów.

W centrum konferencyjnym w Maastricht, w specjalnie zbudowanej w tym celu zaciemnionej hali, uczestnicy konferencji mogli zdalnie zagrać w grę „Krzywa wieża w Pizie”. Użytkownicy przebywający na konferencji mogli kontrolować i sterować zdalnym ramieniem robota za pośrednictwem specjalnego manipulatora przekazującego sprzężenie zwrotne, dzięki czemu byli w stanie odczuwać położenie i ciężar zdalnych przedmiotów. Na potrzeby demonstracji Uniwersytet Twente dostarczył dwa specjalistyczne urządzenia Haptic Master, które zostały umieszczone w odległych lokalizacjach i połączone ze sobą za pośrednictwem sieci optycznej zapewniającej niskie opóźnienie. Fizycznie, wieża z ciężarkami umieszczona była w specjalnie zaaranżowanym i oświetlonym studio PCSS w Poznaniu. Uczestnicy demonstracji mieli możliwość obserwowania zdalnej sceny z różnych perspektyw dzięki transmisji kilku równoległych strumieni wideo live w różnych technologiach: trójwymiarowe UHDTV o wysokim klatkażu (60p), obraz holograficzny 4K, jak również uzupełniające strumienie HD, 4K i 3D – zarówno skompresowane, jak i nieskompresowane.

Wszystkie te transmisje wideo generowały łączny strumień danych o wielkości ok. 30Gbit/s, dlatego też na potrzeby demonstracji zostało zestawione dedykowane łącze optyczne o przepustowości 40 Gbit/s. Transmisja na łączu optycznym o długości ok. 2.000 km z Poznania przez Niemcy do Holandii nie wymagała regeneracji sygnału optycznego, a jedynie wzmocnienia. Na potrzeby przeprowadzenia eksperymentu firma Ciena dostarczyła urządzenia transmisyjne Ultra-Long Haul zapewniające możliwość bezpośredniej transmisji sygnałów HD-SDI przez łącza światłowodowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i wykorzystaniu łącz optycznych uzyskane opóźnienie sieciowe wyniosło jedynie 10ms w jedną stronę, co umożliwiło przeprowadzenie całej demonstracji.

Eksperyment na TNC 2013 był również możliwy dzięki projektowi VISIONAIR, który oferuje infrastrukturę wizualizacyjną wysokiej jakości w kilku obszarach tematycznych, począwszy od wizualizacji naukowej, poprzez Ultra-High Definition aż po rzeczywistość wirtualną i systemy typu Cave. W demonstracji brało udział dwóch partnerów projektu VISIONAIR: PCSS i Uniwersytet Twente.

Przeprowadzona demonstracja niosła za sobą również wartość naukowo-badawczą. Dzięki wiedzy zgromadzonej przy integracji najnowocześniejszego sprzętu audio-wideo, w tym wielu urządzeń prototypowych, możliwe stanie się w przyszłości zaoferowanie usług transmisji wideo wysokiej rozdzielczości i 3D przy kontroli zdalnych urządzeń w takich dziedzinach jak e-Zdrowie, e-Kultura czy e-Edukacja.