SC17: stoisko PCSS

SC17: stoisko PCSS
Już po raz dwunasty PCSS prezentuje swoje dokonania na największej na świecie konferencji skupionej wokół tematyki HPC. Podczas tegorocznej edycji SC (12-17.11.2017 r.) na stoisku poznańskiego Centrum prezentowane są m.in. system wideokonferencyjny WebRTC w jakości 4K oraz system serwerowy o niskim poborze mocy M2DC.
Stoisko PCSS (nr 981) znajduje się w sąsiedztwie takich instytucji jak SciNet – największego kanadyjskiego centrum superkomputerowego oraz NICT – japońskiej Narodowej Agencji Badań i Rozwoju.

Wśród prezentowanych przez PCSS, najnowszych dokonań w ramach projektów naukowo-badawczych, znalazły się: ESCAPE (platforma numeryczna prognozy pogody nowej generacji), ROAM (rewolucyjne podejście do transmisji światłowodowej z wykorzystaniem orbitalnego momentu pędu światła), EoCoE (centrum doskonałości dla aplikacji komputerowych zorientowanych na wydajność energetyczną) oraz ARM (efektywne wykorzystanie zasobów obliczeniowych KDM).

Na stoisku przedstawione zostały także dwie demonstracje. Pierwsza to wideokonferencja WebRTC w jakości 4K, będąca wynikiem badań w ramach zadania JRA4-T5 projektu GÉANT. Jej głównym celem jest przedstawienie aktualnego stanu rozwoju WebRTC oraz możliwości łączenia go ze sprzętem multimedialnym, oferującym wysoką rozdzielczość. Dwukierunkowe połączenie wideokonferencyjne 4K WebRTC zostało nawiązane pomiędzy Poznaniem, a stoiskiem PCSS/PIONIER na SC17 w Denver (USA). Połączenie to osługiwane jest przy użyciu oprogramowania i usług opracowanych w pierwszej fazie GN4-2. Utworzono również bezpośrednie połączenie wideokonferencyjne między stoiskami GÉANT oraz PCSS, aby zaprezentować wdrożone niedawno funkcjonalności, takie jak wiadomości tekstowe i funkcje udostępniania ekranu.

Druga demonstracja obejmuje prototyp heterogenicznej platformy mikroserwerowej opracowanej w ramach projektu M2DC (Microserver Modular Data Center) przez konsorcjum składające się z 14 partnerów przemysłowych i naukowych, koordynowane przez PCSS. Platforma mikroserwerowa M2DC umożliwia integrację heterogenicznych mikroserwerów i akceleratorów sprzętowych, takich jak procesory ARMv8, wbudowane/mobilne procesory ARM o niskim poborze mocy, procesory x86, procesory graficzne i FPGA (Intel Stratix 10) z połączeniem sieciowym o wysokiej przepustowości i małym opóźnieniu. Warstwa oprogramowania opracowana w ramach M2DC zapewnia monitorowanie, zarządzanie i łatwą integrację platformy z istniejącymi systemami. Inteligentne zarządzanie energią i wbudowane funkcjonalności pozwalają platformie M2DC osiągnąć wysoką efektywność i niski całkowity koszt posiadania (TCO) dla różnych aplikacji, takich jak przetwarzanie obrazu, analiza danych, HPC i chmura.