Grudniowe realizacje PlatonTV PCSS

Grudniowe realizacje PlatonTV PCSS
W grudniu zespół telewizyjny PlatonTV PCSS brał udział w kilku ważnych realizacjach i transmisjach, m. in. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz podczas obchodów 60-lecia istnienia ośrodka Telewizji Polskiej w Poznaniu.

PlatonTV PCSS, we współpracy z firmą Colour Pictures Paweł Zabel, był producentem wykonawczym rejestracji i transmisji spektaklu operowego Feliksa Nowowiejskiego pt. „Legenda Bałtyku”. Spektakl ten, który swą premierę miał 93-lata temu w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w nowej odsłonie, reżyserii i choreografii reżysera młodego pokolenia Roberta Bondary, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego, został wystawiony ponownie premierowo w piątek 8 grudnia 2017 r. w poznańskiej operze, wieńcząc obchody roku Feliksa Nowowiejskiego.

Dwa dni później, w niedzielę 10 grudnia, podczas kolejnego spektaklu, zespół zrealizował rejestrację i transmisję w Internecie, która została udostępniona na stronach europejskiego projektu Opera Vision, skupiającego wiodące operowe sceny Europy. Dla Teatru Wielkiego, z kilku powodów, było to niezwykle istotne i prestiżowe wydarzenie – realizowane przez poznańską Operą po raz pierwszy na taką skalę, dotyczyło premierowego spektaklu, powracającego po niemal wieku na scenę, a jednocześnie otwierało sezon operowy, uruchomionego w tym roku, projektu Opera Vision.

W realizacji telewizyjnej użyto 12 kamer, w tym 7 na widowni, 1 na kranie kamerowym i 4 w orkiestronie. Projekt obejmował m.in. modernizację wozu realizatorskiego (do 9 torów kamerowych), instalację w Operze, rejestrację prób scenicznych z orkiestrą i próby generalnej, dwukrotne konsultacje i przegląd materiału z prób z reżyserem, rejestrację premiery (jako próby generalnej transmisji) oraz przygotowanie materiałów dodatkowych (zdjęcia lotnicze i ujęcia wprowadzające do teatru), a także ingest i opracowanie zarejestrowanych materiałów oraz udostępnienie do publikacji.

Powstała też dedykowana aplikacja do synchronizacji i emisji napisów libretta „na żywo”. Podczas transmisji napisy emitowane były w wersji angielskiej (synchronizacja live). Materiał VoD (wkrótce zostanie udostępniony) oraz płyta DVD dostępne będą z libretto w językach polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Wspomniana transmisja cieszyła się dużym zainteresowaniem, porównywalnym z widownią gromadzoną np. przez Komische Oper Berlin, a koordynatorzy projektu europejskiego gratulowali zespołowi wspólnego sukcesu.

Przy okazji tego wydarzenia, udało się także zrealizować zdjęcia w technologii 8K i 360° (podczas prób scenicznych), co zbiegło się z równoległym wyzwaniem realizacji zdjęć 8K podczas jubileuszowego koncertu TVP Poznań w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zapis transmisji live z niemal 3-godzinnego spektaklu dostępny jest TUTAJ.