Nauka dla Gospodarki 2010: PCSS prezentuje bezdotykowy interfejs do przeglądania zdjęć!

Nauka dla Gospodarki 2010: PCSS prezentuje bezdotykowy interfejs do przeglądania zdjęć!
Na targach Nauka dla Gospodarki naukowcy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentowali najświeższe nowinki technologiczne, nad którymi pracuje centrum. Informatycy z Działu Aplikacji PCSS opracowali aplikację, która umożliwia przeglądanie i edytowanie zdjęć wykonując gesty przed kamerą.
Obliczenia służące do wykrycia ruchu oraz markerów są wykonywane na karcie graficznej firmy NVIDIA w środowisku CUDA, co umożliwia wydajne i szybkie przetwarzanie obrazu i tym samym szybką, prawie nieopóźnioną reakcję na żądania użytkownika. Aplikacja umożliwia edycję zdjęć wysokiej jakości w czasie rzeczywistym. Co ważne, finalna wersja aplikacji ma być dostępna dla każdego. – Chcielibyśmy, żeby aplikacja była dostępna na zasadach oprogramowania open source, ale to może nastąpić dopiero za około sześć miesięcy. Ta wersja jest na razie zbyt skomplikowana dla przeciętnego użytkownika. Cały czas ją dopracowujemy – mówił Marek Błażewicz z Działu Aplikacji PCSS.

Oprogramowanie typu open source stało się aktualnie ważnym obiektem zainteresowania Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W jego ramach powstaje Centrum Kompetencji Open Source, powiązane z europejskim projektem QualiPSo (Quality Platform for Open Source Software). Centrum ma zachęcać organizacje publiczne i przedsiębiorstwa do korzystania z wolnego i otwartego oprogramowania (open source) i jednocześnie pomagać jego twórcom w tworzeniu programów jak najbardziej innowacyjnych, niezawodnych i bezpiecznych. Centrum Kompetencji QualiPSo jest również otwarte na uwagi użytkowników dotyczące oprogramowania.- Open source nie polega tylko na tym, że programy dostępne są szerokiemu gronu użytkowników za darmo. To również możliwość dostępu do kodu źródłowego oprogramowania, dzięki czemu każdy może taki ogólnie dostępny program ulepszyć. Jeśli oczywiście potrafi. Ale zasada jest taka, że musi się z nami później efektami swojej pracy podzielić – wyjaśniał Bartek Lewandowski, koordynator projektu.

Na stoisku PCSS przez cały czas trwania targów Nauka dla Gospodarki, w Branżowym Punkcie Kontaktowym można było również uzyskać informacje na temat uczestnictwa w Programach Ramowych Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej.