dMuseion

dMuseion

dMuseion - Digital Museum Framework
dMuseion

dMuseion to oprogramowanie, które służy do budowy muzeów cyfrowych. Jest ono rozwijane w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym od 2009 roku. Prace nad systemem dMuseion prowadzone są we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, które udziela merytorycznego wsparcia w kwestiach pozatechnicznych.

 

Wbudowane w dMuseion mechanizmy pozwalają na wprowadzanie i udostępnianie cyfrowych prezentacji zabytków (eksponatów muzealnych w postaci cyfrowej). Na obecnym etapie rozwoju dMuseion udostępnia nie tylko podstawowe funkcje takie jak wyszukiwanie czy przeglądanie prezentacji zabytków, ale również bardziej zaawansowane i specjalizowane mechanizmy takie jak importowanie informacji z muzealnego format zapisu metadanych MONA. Ponadto dMuseion udostępnia bogaty graficznie interfejs użytkownika, którego podstawowym celem jest ciekawa ekspozycja cyfrowych prezentacji zabytków użytkownikom Internetu.

 

dMuseion umożliwia wymianę informacji związanych z przechowywanymi obiektami przy użyciu takich standardów jak RSS, RDF czy OAI-PMH. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie informacji o udostępnianych obiektach przez inne systemy informacyjne (wyszukiwarki internetowe, agregatory metadanych, itp.).

Status: w trakcie
 

Kontakt:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Tomasz Parkoła
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
61 858 21 65
Wiadomości

W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie PCSS, odbędzie się spotkanie przedstawicieli NREN-ów (National Research and Education Network) Europy Wschodniej (4-6 maja 2016 r.) w ramach projektu Eastern Partnership Connect. Podczas wizyty zaplanowano m.in. seminarium oraz zwiedzanie laboratoriów Future ICT i CBPIO.

wicej

19. Międzynarodowa Konferencja "Theory and Practice of Digital Libraries" (TPDL2015), zoorganizowana przez PCSS, była jednym z najważniejszych w Europie wydarzeń naukowych dotyczących szeroko rozumianej tematyki bibliotek cyfrowych. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia, przygotowanego przez PlatonTV.

 

wicej

Na pocztku sierpnia 2015 r. strona Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie została zaktualizowana do najnowszej wersji systemu dMuseion – wersji 1.1.0. Wraz z nową wersją pojawiły się także nowe funkcjonalności.

wicej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>