COST IC0805

COST IC0805

European Cooperation in Science and Technology

Celem projektu jest dostosowanie wybranych aplikacji oraz wykorzystanie mocy obliczeniowej akceleratorów sprzętowych, w szczególnosci procesorów graficznych (GPU), instalowanych coraz częściej w hybrydowych systemach superkomputerowych. Współczesne procesory graficzne to wielordzeniowe architektury instalowane razem z układami wielordzeniowymi o wydajności nawet kilku Tflops na węzeł obliczeniowy.

 

Zaawansowane procesory graficzne umożliwiają tworzenie wielu tysięcy wątków, co w znaczny sposób wpływa na zwiększenie wydajności kodów równoległych. Dostępne standardy programowania, takie jak OpenCL i CUDA, umożliwiają wykorzystanie GPU do obliczeń ogólnego przeznaczenia (GPGPU). Pomimo że karty graficzne oferują stosunkowo tanie rozwiązanie pozwalające na rozszerzenie mocy obliczeniowej procesora, wykorzystanie GPU jest utrudnione, ze względu na konieczność dostosowania algorytmów do charakterystyk nowych architektur obliczeniowych.

 

 Dostosowywanie algorytmów wymaga stosowania modeli programistycznych bazujących na połączeniu procesorów ogólnego przeznaczenie z procesorami graficznymi. Nowe rozwiązania powinny zapewnić otrzymywanie wyników w możliwie jak najkrótszym czasie, co bezpośrednio przekłada się na optymalne rozłożenie obciążenia pomiędzy dostępne jednostki obliczeniowe. Dla bardzo złożonych algorytmów, modele programistyczne powinny być wyposażone w dodatkowe systemy-moduły wspomagające rozkład obliczeń dla danej architektury hybrydowej, co jest przedmiotem realizowanych zadań w projekcie.

Data rozpoczęcia: 2009-05-07
Data zakończenia: 2013-06-05
Status: zakończony
 

Kontakt:
Krzysztof Kurowski
+48618582072