EXPERIMEDIA

EXPERIMEDIA

Experiments in live social and networked media experiences

EXPERIMEDIA (Experiments in live social and networked media experiences) jest projektem realizowanym w ramach inicjatywy FIRE (Future Internet Research and Experimentation) finansowanym ze środków Siódmego Programu Ramowego. Celem projektu jest dostarczenie platformy umożliwiającej prace badawczo-rozwoje oraz ewaluacje innowacyjnych produktów i usług z dziedziny Future Media Internet (FMI). Platforma składa się ze zintegrowanych technologii z obszarów sieci nowej generacji, sieci społecznościowych oraz mediów, uruchomionych testowo w wybranych do projektu instytucjach:

  • ośrodek narciarski Schladming - Austria
  • wielodyscyplinowy ośrodek sportowo-treningowy CAR (Centre d'Alt Rendiment) - Hiszpania
  • centrum oświatowo-muzealne FHW (Foundation of the Hellenic World) – Grecja
  • laboratorium technologii trójwymiarowych (3D Living Innovation) - Francja

W tych infrastrukturach przeprowadzone zostaną eksperymenty badające nowe formy interakcji użytkowników w rzeczywistych i wirtualnych społecznościach. Każdy z eksperymentów przeprowadzony zostanie w wybranym ośrodku, gdzie osoby korzystające z niego na co dzień dokonają ewaluacji innowacyjnych rozwiązań multimedialnych i sieciowych. Celem eksperymentów jest także zaoferowanie rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w tych instytucjach i wpłynąć na podwyższenie standardu dostarczanych przez nie usług.

PCSS przeprowadzi w ramach projektu EXPERIMEDIA eksperyment badający system CONFetti, będący efektem współpracy między Działem Aplikacji, Działem Sieci i Działem Usług Sieciowych. System ten oferuje możliwość przeprowadzania wideokonferencji w wysokiej rozdzielczości (ang. High Definition - HD) wzbogaconej o funkcjonalność rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) realizowaną poprzez nakładanie na sygnał z kamery wygenerowanych modeli 3D. Ponadto obraz prezentowany w wideokonferencji może być trójwymiarowy dzięki zastosowaniu stereoskopii. Eksperyment planowany z użyciem systemu CONFetti ma polegać na sprawdzeniu jego użyteczności w scenariuszu treningowym w ośrodku sportowym CAR. Trener, znajdujący się poza ośrodkiem, będzie łączył się ze swoimi podopiecznymi w ośrodku za pomocą wideokonferencji.

 

 

 

 

 

 

 

Będzie on miał dostęp do nagrań przedstawiających sportowców uprawiających daną dyscyplinę (np. wykonujących układ gimnastyczny) zarejestrowanych i dostarczonych dzięki infrastrukturze technicznej ośrodka oraz elementom platformy EXPERIMEDII. Podczas wideokonferencji, na tych nagraniach umieszczane będą modele 3D ludzkiego ciała odwzorowujące ruchy sportowców, dzięki czemu trener będzie w stanie dokładnie przeanalizować przebieg sesji i przekazać swoim podopiecznym cenne wskazówki. Technologia ta powinna zwiększyć dostępność i wygodę przeprowadzania treningów dzięki możliwości sesji zdalnych oraz podnieść skuteczność przekazywania wiedzy dzięki zastosowaniu pomocy naukowych w postaci nagrań archiwalnych i modeli 3D. Dzięki przeprowadzeniu eksperymentu dowiedziona zostanie przydatność systemu w zastosowaniach treningowych oraz nastąpi dalsza integracja jego elementów rozwijanych przez poszczególne działy PCSS.

 

 

 

 

 

 

 

EXPERIMEDIA

Data rozpoczęcia: 2011-09-01

Data zakończenia: 2014-08-31

Status: w trakcie

 

CONFetti

Data rozpoczęcia: 2012-10-01

Data zakończenia: 2013-09-30

Status: w trakcie

 

Data rozpoczęcia: 2011-09-01
Data zakończenia: 2014-08-31
Status: zakończony
 

Kontakt:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Piotr Pawałowski
ul. Wichrowa 1a, 60-449 Poznań
+48 61 858 21 89
Wiadomości

Jednym z punktów programu konferencji VISIONAIR Open Forum (5-6.02.2014 r.) będzie prezentacja platformy CONFetti stworzonej w ramach projektu EXPERIMEDIA. Podczas prezentacji zademonstrowane zostanie wykorzystanie CONFetti podczas procesu tworzenia choreografii tanecznych i treningu artystów.

więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>