100NET

100NET

Optyczna siec naukowa nowej generacji - 100NET

Projekt 100NET zakłada wybór, zakup i uruchomienie ogólnopolskiej sieci optycznej nowej generacji wykorzystującej istniejąca infrastrukturę światłowodową sieci PIONIER. Infrastruktura zrealizowana w projekcie 100NET będzie przeznaczona do wspierania badań naukowych i prac rozwojowych polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz udostępniania usług wykorzystywanych do tworzenia zaawansowanych narzędzi środowiska badawczego.

W ramach projektu zostanie wdrożona transportowa sieć optyczna (NG-OTN) pracująca w technologii DWDM z lambdami 10 lub 100 Gbit/s w topologii zamkniętych wielokrotnych pierścieni i z wykorzystaniem rekonfigurowalnych multiplekserów kanałowych MD-ROADM oraz przełączników optycznych OXC. Funkcjonalność tej sieci umożliwi automatyczną rekonfigurację i odtworzenie połączeń w przypadku wystąpienia awarii. Sterowanie siecią będzie realizowane na bazie protokołu GMPLS. Na każdym z kierunków system optyczny będzie umożliwiał instalacje do 80 lambd.

Dodatkowo planuje się zakup i uruchomienie przełączników sieciowych KDM pracujących w technologii MPLS z interfejsami 10 i 100 GE, które zostaną zainstalowane w 5 węzłach obsługujących centra Komputerów Dużej Mocy (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław). Technologia MPLS zapewni możliwość realizacji sieci o dedykowanej wirtualnej strukturze z zoptymalizowanymi parametrami dla konkretnych użytkowników.

Dzięki zastosowaniu dwóch technologii transmisyjnych, NG-OTN i MPLS, w projekcie 100NET możliwa będzie realizacja następujących funkcjonalnych sieci usługowych:

  • sieć połączeń 100 Gbit/s pomiędzy ośrodkami KDM.
Data rozpoczęcia: 2010-04-01
Data zakończenia: 2015-12-31
Status: zakończony
 
more
Cel 
więcej

Kontakt:
PCSS
Binczewski Artur
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
tel: +48 61 858 2010
Wiadomości

Już po raz dwunasty PCSS prezentuje swoje dokonania na największej na świecie konferencji skupionej wokół tematyki HPC. Podczas tegorocznej edycji SC (12-17.11.2017 r.) na stoisku poznańskiego Centrum prezentowane są m.in. system wideokonferencyjny WebRTC w jakości 4K oraz system serwerowy o niskim poborze mocy M2DC.

więcej

Konferencja Supercomputing oraz towarzysząca jej wystawa (12-17.11. 2017 r.) to najważniejsze i największe na świecie wydarzenie w branży komputerów dużej mocy. Tegoroczna edycja gości w Denver (Kolorado), skupiając się pod hasłem „HPC connects”. Tradycyjnie, wśród centrów prezentujących swoje dokonania, jest również PCSS.

więcej

Zapraszamy na fotorelację z tegorocznej konferencji i wystawy Supercomputing, która w dniach 13-18 listopada odbywała się w Salt Lake City, w stanie Utah. Na stoisku nr 509 zaprezentowane zostały rezultaty prac badawczych PCSS oraz Konsorcjum PIONIER.

więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>