VISIONAIR

VISIONAIR

VISIONAIR - VISION ADVANCED INFRASTRUCTURE FOR RESEARCH

Projekt VISIONAIR ma na celu utworzenie wspólnej, europejskiej infrastruktury wizualizacyjnej  wykorzystującej zaawansowane technologie i udostępnienie jej środowiskom naukowym i edukacyjnym w Europie i na świecie. Infrastruktura bazuje na urządzeniach i laboratoriach oferowanych przez partnerów projektu. Poprzez integrację istniejących urządzeń i usług związanych z wizualizacją wysokiej jakości, VISIONAIR tworzy unikalną na skalę światową infrastrukturę naukową na potrzeby zaawansowanych i nowatorskich badań naukowych. Znacząco zwiększa to możliwości europejskiej nauki w zakresie wizualizacji. Wiąże się z tym realizacja dostępu ponad-narodowego (TNA – Trans-National Activities), czyli udostępnienie platform wizualizacyjnych naukowcom wraz z szeroko pojętym wsparciem użytkowników. Założeniem projektu jest zagwarantowanie pełnego i nieodpłatnego dostępu do infrastruktury oferowanej przez partnerów projektu dla naukowców i projektów naukowych. Oferowany dostęp będzie na poziomie 20% całkowitego czasu wykorzystania laboratoriów, a kryteria dostępu do infrastruktury bazować będą na ocenie wartości naukowej, zaawansowaniu i nowatorstwie zgłaszanych przez badaczy projektów. Udostępniane zasoby wizualizacyjne partnerów projektu zostały podzielone na cztery podstawowe kategorie tematyczne dostępne w ramach odpowiednich pakietów roboczych. Są to: WP4 – Wizualizacja naukowa; WP5 – Obraz wysokiej rozdzielczości przesyłany przez sieć optyczną, WP6 – Wirtualna rzeczywistość; WP7 – Środowiska pracy grupowej oraz holografia. Oprócz dostępu ponad-narodowego, w ramach istniejących badawczych pakietów roboczych JRA prowadzone są również prace mające na celu integrację sieci i możliwości przesyłania danych pomiędzy platformami, jak również interoperacyjność platform na poziomie stosowanych narzędzi i formatów danych.

 

Projekt został podzielony na 11 pakietów roboczych:

 • WP1 – Wspólna wizja infrastruktury
 • WP2 – Zasięg zewnętrzny
 • WP3 – Integracja społeczności
 • WP4 – Wizualizacja naukowa
 • WP5 – Obraz wysokiej rozdzielczości przesyłany przez sieć optyczną
 • WP6 – Wirtualna rzeczywistość
 • WP7 – Środowiska pracy grupowej oraz holografia
 • WP8 – Wizualizacja usług wirtualnych
 • WP9 – Zaawansowane metody dla interakcji i współpracy
 • WP10 – Zaawansowana technologia dla interakcji i współpracy
 • WP11 – Modelowanie koncepcyjne, ocena, metafory i wpływ społeczny
Data rozpoczęcia: 2011-02-01
Data zakończenia: 2015-01-31
Status: zakończony
 
more
Główne założenia 
więcej
Wiadomości

W ostatnim czasie zakończyły się prace realizowane w projekcie VISIONAIR mające na celu zaimplementowanie i przetestowanie współpracy wielu oddalonych od siebie projektantów. Prace badawcze prowadzone przez PCSS wraz z partnerami z innych krajów (Królewski Uniwersytet Technologiczny ze Szwecji, Uniwersytet Twente z Holandii, Uniwersytet Bristol z Wielkiej Brytanii, I2CAT z Hiszpanii oraz Uniwersytet Kaiserslautern z Niemiec) miały umożliwić projektantom jednoczesną edycję skomplikowanych modeli 3D i pozwolić oglądać na żywo rezultaty swojej pracy przy pomocy zaawansowanych systemów wizualizacyjnych, takich jak stół holograficzny, wyświetlacze UHD 3D oraz CAVE. Do wizualizacji na potrzeby projektu i demonstracji zostało wykorzystane autorskie oprogramowanie VITRALL opracowane w PCSS.

więcej

Głównym celem projektu VISIONAIR było utworzenie wspólnej, europejskiej infrastruktury wizualizacyjnej  wykorzystującej zaawansowane technologie i udostępnienie jej środowiskom naukowym i edukacyjnym w Europie i na świecie. Projekt wsparł ponad 200 projektów naukowych z Europy w dostępie do zaawansowanej infrastruktury wizualizacyjnej.

więcej

Największe na świecie spotkanie środowisk ICT, skupionych wokół tematów wydajnego przetwarzania danych (HPC – High Performance Computing), sieci komputerowych, składowania oraz analizy danych, w tym roku odbędzie się w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. Konferencji, trwającej od 16 do 21 listopada, towarzyszyć będzie jak co roku wystawa (17-20.11.2014), na której już po raz dziewiąty, polskie dokonania w dziedzinie IT prezentować będzie PCSS wraz z Konsorcjum PIONIER.

więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>