dLibra

dLibra

Digital Library Framework
dLibra
Oprogramowanie dLibra to pierwszy polski system do budowy bibliotek cyfrowych. Oprogramowanie to wspiera cały proces publikacji - począwszy od pracy redaktora, poprzez udostępnienie dzieła w Internecie, aż po wprowadzanie poprawek i publikację kolejnych wydań. dLibra jest szeroko wykorzystywana przez instytucje, takie jak biblioteki akademickie i publiczne, muzea czy archiwa do udostępniania cyfrowych postaci gromadzonych przez nie zbiorów. Obecnie jest to najpopularniejszy system do budowy bibliotek cyfrowych w Polsce.


dLibra umożliwia tworzenie profesjonalnych repozytoriów dokumentów cyfrowych oraz udostępnianie ich innym osobom i systemom w Internecie. Wymiana danych odbywa się w oparciu o powszechnie uznane standardy i protokoły takie jak RSS, RDF, MARC, DublinCore czy OAI-PMH. Oparte o dLibrę biblioteki cyfrowe oferują swoim użytkownikom wiele rozbudowanych możliwości, takich jak przeszukiwanie treści zgromadzonych zasobów, przeszukiwanie opisów bibliograficznych z wykorzystaniem słownika synonimów, grupowanie publikacji cyfrowych     i nawigację w ich strukturze czy precyzyjne i rozbudowane możliwości określania zasad dostępu do zasobów.

Data rozpoczęcia: 1999-04-01
Status: w trakcie
 
more
Główne założenia 
więcej
more
Cel 
więcej
more
Rezultaty 
więcej
more
Opis zaawansowany 
więcej
more
Funkcjonalność 
więcej
more
Innowacyjność 
więcej

Kontakt:
PCSS
Tomasz Parkoła
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
0-61 858 2165
Wiadomości

Celem raportu, przygotowanego przez Marcina Werlę - kierownika Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS, jest przedstawienie wyników analizy źródeł ruchu w wybranych polskich bibliotekach cyfrowych. Analizie poddano dane pochodzące z sześciu serwisów. Wszystkie te serwisy są, jak na polskie warunki, dużymi bibliotekami cyfrowymi i istnieją co najmniej od kilku lat. Trzy z nich (BC UWr, e-bUW, RCIN) mają charakter instytucjonalny, trzy pozostałe (MBC, ŚBC, WBC) są regionalnymi bibliotekami cyfrowymi. Wszystkie działają w oparciu o oprogramowanie dLibra rozwijane w PCSS.

wicej

Mapa lokalizacji wspomnianych w zeznaniach, tło historyczne wydarzeń, zdjęcia ofiar i świadków zbrodni – to tylko przykłady nowych możliwości portalu ZapisyTerroru.pl, jednego z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Portal został stworzony przez PCSS na bazie oprogramowania dLibra, a od 5 czerwca 2017 roku można korzystać z jego nowej wersji.

wicej

24 i 25 maja 2017 roku w Krakowie odbędzie się, organizowana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Instytut Nauk o Informacji, IV Konferencja Naukowa Biblioteka w przestrzeni edukacyjnej zatytułowana „Książki w plikach – publikowanie, udostępnianie i użytkowanie”. Podczas wydarzenia specjaliści z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS zaprezentują system dLibra.

wicej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>