CoeGSS

CoeGSS

Centre of Excellence for Global Systems Science

CoeGSS to konsorcjum europejskich centrów superkomputerowych, instytucji naukowych, biznesowych oraz organizacji pozarządowych. W obliczu globalnych wyzwań CoeGSS ma za zadanie  wspierać społeczeństwo w podejmowaniu odpowiednich działań, dostarczając im wysokiej jakości danych, wyników symulacji oraz kompleksowej analizy dzięki połączeniu obliczeń wysokiej wydajności (HPC) i dziedziny zwanej Global Systems Science (GSS).

 

GSS jest kształtującym się obszarem badań koncentrującym się na ryzyku i możliwościach związanych z koordynacją w skali globalnej. Przykładami badanych systemów globalnych są rynki finansowe, globalne zużycie energii, Internet i inne.

Problemy badawcze GSS dotyczą złożonych systemów gdzie zestawy danych wejściowych są z reguły bardzo duże i obejmują różnorodne typu źródeł, na przykład, dane z mediów społecznościowych. Celem projektu CoeGSS jest wykorzystanie możliwości HPC i wysokiej przepustowości transmisji danych analitycznych w poszukiwaniu odpowiedzi na problemy podejmowane przez GSS. Kluczowym elementem projektu będzie opracowanie (w oparciu o HPC) na potrzeby zastosowań GSS systemu generującego niestandardowe symulacje społeczne.

 

W badaniach pilotażowych CoeGSS wykorzysta moc obliczeniową superkomputerów do rozwiązania problemów w trzech wybranych obszarach:

  • dyfuzji istotnych nawyków zdrowotnych społeczeństwa,
  • dynamiki światowej urbanizacji,
  • możliwości rozwoju ekologicznego.
Data rozpoczęcia: 2015-10-01
Data zakończenia: 2018-09-30
Status: zakończony
 

Kontakt:
PCSS
Marcin Lawenda
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
+48 61 858 2051