PRACE

PRACE

PRACE - Partnership for Advanced Computing in Europe
PRACE
Projekt PRACE ma za zadanie wykreowanie usług i infrastruktury obliczeniowej dla zadań HPC. Taka infrastruktura będzie zarządzana jako jeden spójny – europejski - organizm. Zostanie zdefiniowana i utworzona prawna struktura organizacyjna angażująca centra obliczeniowe, agencje budżetowe i społeczności użytkowników naukowych.

Polskie środowisko naukowe i techniczne będzie miało do dyspozycji wiodące systemy obliczeniowe o możliwościach porównywalnych lub większych od dostępnych obecnie w USA i Japonii. Usługi dostarczą trzy do pięciu wiodących centrów obliczeniowych w Europie wraz ze ścisłym wsparciem regionalnych i narodowych ośrodków, co wraz z nowoczesnymi technologiami gridowymi utworzy unikalną strukturę pan-europejskiego ekosystemu HPC.

Infrastruktura petaflops będzie wspomagana przez sieć i mechanizmy typu grid oraz usługi wymagane do udostępniania aplikacji. To pociąga za sobą wzmocnienie wiedzy specjalistycznej w zakresie aplikacji równoległych, bibliotek i przechowywania danych na tak dużych systemach.

Partnerzy będą współpracować z europejskim przemysłem IT w zakresie rozwoju najnowszych technologii i komponentów architektury dobrze rokujących dla systemów petaflops po roku 2010 (1000 teraflop/sekunda). Pan-europejska usługa HPC będzie częścią ERA (European Research Area), w którym 7 Program Ramowy jest gotowy zainwestować kilkaset milionów euro.
Data rozpoczęcia: 2008-01-01
Data zakończenia: 2010-06-30
Status: zakończony
 
more
Główne założenia 
więcej
more
Cel 
więcej
more
Rezultaty 
więcej
more
Opis zaawansowany 
więcej
more
Funkcjonalność 
więcej
more
Innowacyjność 
więcej

Kontakt:
PCSS
Mirosław Kupczyk
ul. Dąbrowskiego 79a, 60-529 Poznań
61 858 2052
Wiadomości

Nowy budynek – siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – kompleks nowoczesnych laboratoriów, innowacyjna infrastruktura przetwarzania i gromadzenia danych, nowe kanały sieci optycznej 100/400 Gb/s oraz system HPC, plasujący się na 80. miejscu na liście najszybszych komputerów świata. Tak jednym zdaniem można podsumować niesamowicie dynamiczny i intensywny rok pracy w PCSS.

więcej

Zapraszamy do składania wniosów o grant obliczeniowy na dużych komputerach dostępnych w PRACE. Termin zgłoszeń mija 22 października 2014 r.

więcej
Stoisko Pionier i PCSS na ISC 2011 w Hamburgu
Obliczenia dużej mocy, zagadnienia dotyczące nowoczesnych sieci, a także obliczenia na procesorach graficznych to tylko niektóre z głównych kwestii poruszanych na tegorocznej Internet Supercomputing Conference w Hamburgu. Projekty prezentowane na stoisku Konsorcjum PIONIER i PCSS idealnie wpisują się w tematykę ISC 2011.
więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>