EuropeanaLocal

EuropeanaLocal

Europeana
Projekt EuropeanaLocal współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach programu eContentPlus i będzie realizowany przez trzy lata. Przyjętą formą działania jest sieć najlepszych praktyk (ang. Best Practice Network). Projekt EuropeanaLocal współtworzą 32 instytucje partnerskie, z których 27 pełni rolę koordynatorów projektu na poszczególne kraje europejskie. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest takim właśnie koordynatorem dla Polski, a także należy do rady zarządzającej projektu

Uczestnicy projektu EuropeanaLocal, wspólnie przedstawicielami fundacji Europejskiej Biblioteki Cyfrowej będą pracować nad stworzeniem wydajnego i stabilnego modelu, który pozwoli lokalnym i regionalnym instytucjom kultury udostępniać treści cyfrowe dla portalu Europeana zarówno w czasie trwania projektu jak i po jego zakończeniu. Zadaniem projektu jest również krzewienie wiedzy dotyczącej wykorzystania infrastruktury, narzędzi i standardów uznanych za istotne podczas prac nad portalem Europeana w szczególności protokołu OAI-PMH oraz zaleceń dotyczących opisu obiektów zawartych w Europeana Semantic Elements (ESE).
Data rozpoczęcia: 2008-06-01
Data zakończenia: 2011-05-31
Status: zakończony
 
more
Główne założenia 
więcej
more
Cel 
więcej
more
Rezultaty 
więcej
more
Opis zaawansowany 
więcej
more
Funkcjonalność 
więcej
more
Innowacyjność 
więcej

Kontakt:
PCSS
Adam Dudczak
ul. Dąbrowskiego 79a, 60-529 Poznań
61 858 2165
Wiadomości

Po 100 latach od I wojny światowej projekt Europeana 1914-1918 udostępnia w internetowym archiwum rodzinne pamiątki zebrane na terenie całej Europy. W ramach tego projektu w Poznaniu odbędzie się dwudniowa akcja cyfryzacji pamiątek. Zdigitalizowane podczas jej trwania przedmioty i zarejestrowane historie zostaną upublicznione na portalu www.europeana1914-1918.eu.

więcej

W ramach cyklu konferencji i warsztatów DeLab Uniwersytetu Warszawskiego "Humanistyka cyfrowa - projekty, ludzie, teoria" Marcin Werla (PCSS) wygłosił wykład "Biblioteki cyfrowe w sieci PIONIER".

więcej

Europeana - portal udostępniający obiekty cyfrowe pochodzące ze zdigitalizowanych archiwów, bibliotek, muzeów i kolekcji audiowizualnych z całej Europy - latem tego roku opublikował swoją strategię na kolejne 5 lat. O tym w jakim kierunku podążają jej działania i jak na europejskim tle rysuje się sytuacja polskich bibliotek cyfrowych z Marcinem Werlą - kierownikiem Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS rozmawiał Marcin Wilkowski z portalu "Historia i media".

więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>